Problémy


>> nové rostliny
Pokud si nechceme do akvária zavléct řasy, stačí rostliny preventivně ošetřit prostředkem proti řasám, např. DajanaPet Algicid.

>> nové ryby
Chceme-li zabránit nemocím ryb, umístíme je asi na 7 dnů do karantény, stačí nádrž se vzduchováním a topením, a do vody přidáme například přípravek Preventin od fy Hü-Ben.

>> selhání topného tělesa nebo čerpadla
Pro případ selhání topného tělesa nebo čerpadla vždy zajistěte náhradu. Také můžeme spřáhnout dohromady 2 slabší topidla.

>> výpadek proudu
Ryby přežijí krátký výpadek elektrického proudu většinou bez větší újmy, pro případ delší poruchy pomůže deka obalená kolem nádrže, nebo ponoření lahví s teplou vodou do akvária (pokud můžeme vodu na něčem ohřát).

>> nemoci ryb
Většina běžných nemocí ryb může být léčena speciálními přípravky, které jsou běžně k dostání v akvaristických obchodech. Před použitím si důkladně přečtěte návod a dejte pozor, abyste lék nepředávkovali.

>> zabránění šíření infekce
Pokud máte více jak jedno akvárium je dobré z preventivních důvodů používat odlišných síťek pro každé akvárium nebo desinfekce síťky před použitím v jiném akváriu. Zamezíme tak případnému šíření infekce.
DESINFEKCE:     ponořit nástroje na 30 minut do vařící vody nebo do velmi silného slaného nálevu

>> ryby jsou otupělé a malátné
Zkontrolujte teplotu nádrže. V chladných podmínkách bývají tropické ryby pomalé a zcela netečné, je tedy možné, že topné těleso nepracuje.

>> ryby plavou poblíž výtoku vody z filtru
Pokud ryby neplavou jako obvykle a zdržují se u trubky přivádějící vodu z filtru a nádrž je teplá, zkontrolujte topné těleso. Při vyšší teplotě klesá obsah kyslíku a ryby se zdržují tam, kde je ho více, tedy u výtoku a u hladiny.

>> zelená voda
Příčinou je masový výskyt zelených řas vyvolaný silným světlem a především vodou bohatou na živiny. Osvětlujeme tedy akvárium jen krátce, nasadíme přípravky proti řasám. Někdy pomůže několikanásobná výměna vody.

>> mazlavý povlak silic a zamoření vláknitými řasami
Objevit příčinu není vždy snadné, buď je voda příliš bohatá na živiny, nebo je na vině nepravidelná výměna vody, nebo silné osvětlení.

>> výskyt sladkovodních polypů (nezmarů)
Do akvária se dostali pravděpodobně s živou potravou pro ryby. Do akvária můžeme nasadit hladové labyrintky (čichavec modrý, č. perleťový, bojovnice pestrá, rájovec dlouhoploutvý), které je pochytají. Další varianta je použít například přípravek Stop-hydrin od fy Hü-ben. Pomáhá taky slabý elektrický proud - dva měděné dráty připojené na 9V baterii ponořené do vody. Nezmaři za krátko zahynou.

>> škody na rostlinách způsobené plži
Do akvária se dostali pravděpodobně s novými rostlinami. Můžeme plže sbírat nebo nasadít například přípravek Stop-hydrin od fy Hü-ben.

 

| zpět |

© ROOX 2002