Dekorace

Substráty

   Pro aranžmá sladkovodní nádrže používáme nejčastěji kamennou drť v různých velikostech. Ve velikém akváriu můžeme dokonce použít dokonce drť na úpravu povrchu silnic tzv. "makadam". Další alternativou je nesléhavý písek.

    V mořských akváriích se používá korálový písek. Ten také použijeme pro speciální nádrže s tvrdou alkalickou vodou, jaká je třeba v jezerech Tanganika a Malawi. Substrát vždy dobře vymyjeme a zbavíme ho tak prachu a smetí.

 

Kameny

    V akváriích používáme pouze netečné horniny jako břidlici, žulu, rulu, křemen, atd.  Tyto horniny se v akváriu nerozpouští a nemění chemismus vody.

   Do sladkovodního akvária nepatří VÁPENEC !!! (ani škeble mořských živočichů). Vápník, jenž se vyluhuje z horniny, zvýší nadměrně tvrdost vody a uhličitany její alkalitu.

    Úlomky vápenného tufu jsou důležitým materiálem pro mořská akvária. Tento značně drolivý, na vápník bohatý materiál pomáhá stabilizovat hodnotu pH nad 8,0. K vytvoření prostředí mořského útesu lze  použít mrtvé korály, lastury mlžů a schránky plžů.

 

Kořeny

   Všestrannost dřeva v akváriu těžko něco překoná. Nejen že je dekorativní, ale vytváří kotevní místa pro rostliny (např. Microsorum pteropus - křídlovka hnědá) a pro některé ryby představuje část potravy , např. pro krunýřovce rodu Ancitrus.

   Staré dřevo z rašelinišť a močálů by se mělo několik dnů máčet, aby se odstranil prach a špína a vylouhovala se část taninů. Pokud kořen plave a nedrží na svém místě, můžeme jej připevni na kus kamene nebo břidlice - přilepit silikonovým lepidlem nebo přivázat rybářským vlascem.

 

Figurky

   Figurky, vzduchovací postavičky, keramické skály a podobné doplňky patří většinou do dětských akvárií..... i když jak se říká: " Proti gustu ..... "

                 

 

<< vyhřívání | zpět | pozadí >>

© ROOX 2002