Biotopy

Biotopní akvária:

Jde o to co možná nejvěrněji napodobit dané přírodní prostředí, v němž by vše odpovídalo skutečnosti: voda písek kameny, rostliny, ryby. Koncentrace živých organismů v takovém akváriu je ale vyšší než v přírodním prostředí. Vytvoření akvária tohoto typu tak vyžaduje určité znalosti zeměpisných oblastí, tak i možnost získat jak ryby, tak rostliny daného biotopu.

 

HLAVNÍ OBLASTI VÝSKYTU RYB:

 

Středoamerický biotop
Americká skalnatá jezera
Brakické vody amerických řek *

Jihoamerický biotop
Kyselé tůně amazonie
Amazonka a její přítoky

 

Africký biotop
Africká skalnatá jezera
Africké mangrovové bažiny *
Bažiny afrických záplavových nížin
Bystřiny řeky Zaire (Congo)

Asijský biotop
Pomalé vody JV Asie
Ústí řek JV Asie *
Řeky JV Asie
Papua / Nové Guinea

* Biotopy s brakickou (poloslanou) vodou

 

POPIS JEDNOTLIVÝCH OBLASTÍ :

Středoamerická akvária
Nabízejí se dvě možnosti. První spočívá ve vytvoření příznivého prostředí pro živorodky čeledi Poeciliidae: tvrdá voda s teplotou 26°C a hojné rostlinstvo. Druhá spočívá v založení nádrže pro vrubozobcovité ryby čeledi Cichlidae: jako dekorace slouží skalní útvary, několik robustních rostlin, tvrdá voda, dobře filtrovaná a okysličená, s reakcí pH zásaditou vlivem dostatečné uhličitanové tvrdosti.

Jihoamerická akvária
Většinou se zabývají amazonskou oblastí. Můžeme je zase rozdělit na dvě kategorie. Nádrže s průzračnou vodou, neutrální nebo slabě kyselou, jsou obydleny malými tetrami z čeledi Characidae, jejichž chov není obtížný. Akvária a s hnědou, ale stále průsvitnou vodou vytvářejí prostředí amazonské řeky pod pralesním krytem, což vysvětluje kyselost a barvu, která je způsobena huminovými kyselinami. V takovéto vodě se daří nejen tetrám, ale i vrubozobcovitým (Cichlidae), především skalárkám a terčovcům. V obou případech bude voda měkká.

Africká akvária
Nabízejí se nám hned tři možnosti. Můžeme se pokusit vytvořit biotop západoafrické řeky. Dobře filtrovaná voda bude měkká a neutrální. Ryby bude reprezentovat tetra konžská, jedna z mála Characidae žijících na tomto kontinentu, a některé cichlidy. Typickými rostlinami prostředí jsou anubisy - Anubias.
Jinou možností jsou akvária typu Tanganika. Jsou charakteristická silně zásaditou vodou s převahou vápence. Obsahují velice málo rostlin, které ještě ničí ryby, ale zato skalnaté prostředí se skrýšemi a úseky volné vody, které vyhovují určitým druhům cichlid. Akvária pro M'Buna (cichlidy) z jezera Malawi vykazují podobné znaky.

Asijská akvária
Kaprovité ryby čeledi Cyprinidae mohou být chovány v nádrži s čirou, dobře filtrovanou, lehce kyselou a měkkou vodou, jejíž teplota se bude pohybovat mezi 25 - 26°C. Parmičky a dania jsou běžnými obyvateli tohoto druhu akvárií a jsou většinou vhodné i pro začátečníky.
Nádrž napodobující bažiny a pomalu tekoucí vody je možné vytvořit v dobře osázených akváriích. Voda zde bude lehce kyselá s malým obsahem minerálů, aby vyhovovala parmičkám, druhům rodu Labeo nebo labyrintkám čeledi Belontiidae.

* Akvárium s brakickou (poloslanou) vodou
Jedná se o biotop delty řek, kde se mísí voda sladká se slanou. Vyznačuje se tedy méně slanou vodou než je voda mořská, s hodnotami pH mezi 7,5 až 8. Teplota vody je dost vysoká, 26 - 27°C, dekoraci budou tvořit větve a kořeny, ale v žádném případě skaliska. Tyto podmínky snáší jen málo rostlin a žít v ní mohou jen určité druhy ryb.

Odkazy na stránky zabývající se jednotlivými BIOTOPY:

badmanstropicalfish.com bio-type.html
www.mongabay.com - biotope.html
www.aquaticquotient.com - asia biotope


© ROOX 2003